Med finalisti za mentorja leta tudi prof. dr. Marko Topič

Datum objave: 16.03.2018

topič mentor leta

Društvo Mlada akademija je včeraj podelilo nagrado mentor leta Primožu Ziherlu z ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko, ki so ga doktorski študenti izbrali za najboljšega mentorja leta 2017. Izbor za mentorja leta, ki ga je pripravilo društvo v sodelovanju z agencijo na fakulteti za elektrotehniko, je letos potekal že devetič, namenjen pa je promociji dobrih mentorskih praks v znanstvenem prostoru. Sedanji in nekdanji doktorski študentje so letos podali kar 124 nominacij za 94 mentorjev. Društvo je predstavilo pet finalistov, poleg zmagovalca še Petro Čeferin z ljubljanske fakultete za arhitekturo, Boruta Juga iz ljubljanskega univerzitetnega kliničnega centra, Matejo Sedmak z Znanstveno-raziskovalnega središča v Kopru in Marka Topiča z ljubljanske fakultete za elektrotehniko.

mentor leta 2017

Utemeljitev nominacije prof. dr. Marka Topiča:

Dr. Topiča sta nominirala dva doktoranda, dr. Marko Jošt in Rok Kimovec. Dr. Jošt je s svojim mentorjem začel sodelovati že v času dodiplomskega študija, medtem ko je Rok Kimovec diplomsko nalogo izdelal pod vodstvom doc. dr. Marka Jankovca, sicer člana Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko, nato pa je dotedanje raziskave nadaljeval na doktorskem študiju pod mentorstvom dr. Topiča. Oba doktoranda je dr. Topič vodil skozi celoten proces raziskovalnega dela: pomagal jima je pri izboru teme ter podal začetne predloge za eksperimente in meritve, bil jima je v oporo pri razumevanju rezultatov ter njihovem urejanju v celoto, pa tudi pri izboru znanstvenih revij in konferenc. V okviru raziskovalnega dela jima je pustil dovolj svobode za samostojno ustvarjanje in preizkušanje lastnih idej, pri čemer pa je z vodenjem in nasveti poskrbel, da so stvari potekale v pravo smer. Vedno jima je bil na voljo za vprašanja in pomoč. Ker se je dr. Topič zavedal, da s svojimi okrnjenimi sredstvi doktorandoma ne more zagotoviti potrebne namenske opreme in orodij za raziskovalno delo, jima je omogočil, da se pridružita svetovno uveljavljenim skupinam, ki se ukvarjajo neposredno s področjem njunega dela. Dr. Jošt si je tako z mentorjevo pomočjo uredil 9-mesečno izmenjavo na Institute for Silicon Photovoltaics v okviru Helmholtz-Zentrum Berlin, poleg tega pa je Univerza v Ljubljani v času njegovega izobraževanja podpisala bilateralno pogodbo s Tehnično univerzo v Berlinu, tako da je lahko doktoriral na dveh univerzah. Udeležil se je poletne šole Sophia v Berlinu ter svoje rezultate je predstavil na treh konferencah, med drugim leta 2015 na največji svetovni konferenci s področja fotovoltaike, EU-PVSEC. Rok Kimovec se je 9 mesecev izobraževal na vodilnem svetovnem inštitutu na področju fotovoltaike, Fraunhofer ISE v Freiburgu. Na podlagi dela, ki ga je opravil v tem času, je skupaj z nemškimi kolegi napisal tri znanstvene članke ter na konferenci EU-PVSEC leta 2017 za svoj prispevek prejel tudi prestižno študentsko nagrado s področja temeljnih raziskav. Dr. Marko Jošt kariero sedaj nadaljuje kot podoktorski raziskovalec na Helmholtz-Zentrum Berlin. Roku Kimovcu je dr. Topič sprva ponudil nadaljevanje dela v laboratoriju, ker pa se je študent odločil, da poskusi svoje znanje uporabiti v industriji, mu je mentor omogočil intervju z direktorjem podjetja, kjer se želi zaposliti. Z uspešno opravljenim razgovorom in mentorjevimi priporočili si je Rok Kimovec zagotovil službo, ki si je je želel, in to takoj, ko uspešno zagovarja disertacijo.