Na Zotkine talente z zanimivimi eksperimenti

Datum objave: 27.05.2019

V soboto, 8. 6. 2019, bo Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) v Cankarjevem domu ponovno gostila najboljše mlade raziskovalce. Poglavitni namen dogodka Zotkini talenti je slovesna razglasitev rezultatov državnih tekmovanj iz znanja mladih raziskovalcev, na katerih so se številni mladi talenti izkazali s svojim znanjem, sposobnostmi, inovativnostjo in ustvarjalnostjo. V okviru aleje fakultet in organizacij se bo mladim talentom in zainteresirani javnosti predstavila tudi Fakulteta za elektrotehniko. Mladim bomo predstavili protoračunalnik in robotski pirograf, izvedeli pa bodo tudi, da ne poslušamo samo z ušesi, temveč tudi s kostmi.

protoračunalnik

8-bitni protoračunalnik je v celoti delo študenta Gala Nadraga. Namen projekta pa je razumevanje delovanja kompleksnih sistemov, kot je sodobni računalnik. Mladim talentom bomo predstavili tudi robotski pirograf. Računalnik najprej obdela sliko v vektorski format, obdelana slika pa se prevede v robotske ukaze za premikanje. V nadaljevanju robot s pirografom, pritrjenim na vrh robota, grafiko vžge v leseno ploščo. Ste vedeli, da poslušamo tudi s kostmi? Ravno zato se nam zdi naš glas na posnetku tako čuden. Ko govorimo, se zvok govora v obliki vibracij namreč prenaša tudi po kosteh, kar bodo lahko udeleženci poslušali s posebnimi slušalkami.

pirograf