Novi koronavirus – aktualna navodila za zaposlene in študente

Datum objave: 14.10.2020

Priporočila za varno izvajanje pedagoškega in znanstveno-raziskovalnega dela

Glede na epidemiološko situacijo je v tem trenutku izrednega pomena, da zaščitimo sebe in druge na način, da dosledno upoštevamo varnostne in higienske ukrepe za preprečevanje širjenja okužbe (varnostna razdalja vsaj 1,5 m, nošenje zaščitne maske, razkuževanje rok, zračenje prostorov) in da v primeru bolezenskih znakov (vročina, kašelj, ...) kontaktiramo osebnega zdravnika in ostanemo doma.

Prosimo vas, da na Fakulteti omejite medsebojne osebne stike na najnujnejše. Sestanki naj, če je le mogoče, potekajo preko telefona ali virtualno, druženja in dogodke prestavite na kasnejše obdobje.

1. Pedagoški proces in raziskovalno delo naj se povsod kjer je to možno, izvaja na daljavo.

• Pedagoški proces in raziskovalno delo se v skladu s priporočili rektorja https://www.uni-lj.si/v_ospredju/2020101310051191/​​ povsod, kjer je to možno, izvaja na daljavo, če to dopušča narava dela in je tako dogovorjeno z nadrejenim.
  • Predavanja, ki so potekala na hibridni način, in avditorne vaje se najkasneje v ponedeljek začno izvajati izključno na daljavo.
  • Laboratorijske vaje, ki se ne morejo izvajati na daljavo, do sprejema morebitnih dodatnih ukrepov potekajo še naprej na Fakulteti, pri čemer morajo izvajalci posvetiti posebno pozornost temu, da vsi sodelujoči dosledno upoštevajo varnostne in higienske ukrepe.

2. V primerih, ko to zaradi narave dela le-tega ni možno izvajati na daljavo, se upošteva protokole za zagotavljanje varnosti pred okužbo:

• omejiti število oseb, ki so lahko hkrati prisotne v določenem prostoru (upoštevaje velikost prostorov, fizična distanca med zaposlenimi najmanj 1,5 m, umivanje oz. razkuževanje rok, uporaba zaščitnih mask in druge osebne varovalne opreme, kjer je obvezna, ter dobro prezračevanje),
  • preventivne ukrepe upoštevajte tudi v vseh skupnih prostorih,
  • možnost izmenjave dela od doma za sodelavce, kjer zaradi velikosti prostorov razdalja 1,5 m ni možna.

3. Obštudijska dejavnost se izvaja na daljavo.

4. Kontaktne športe, ki so del pedagoškega procesa ali rekreacije v Univerzitetni športni dvorani so odsvetovani.

V primeru prisotnih simptomov okužbe s COVID-19 ostanete doma in se ravnate po priporočilih NIJZ.

Zaposleni podatke o tem, da ste zboleli, sporočate v kadrovsko službo in na naslov korona@fe.uni-lj.si, nato boste prejeli tudi ustrezna navodila za nadaljnje ravnanje.

Študenti sporočate podatke, da ste zboleli, na naslov korona@fe.uni-lj.si.

V primeru dodatnih vprašanj se lahko obrnete na dekanat@fe.uni-lj.si.

Ostanite zdravi ter pazite na svoje zdravje in zdravje drugih.

_________________________________________________________________________

Splošno o novem koronavirusu SARS-CoV-2

korona

Novi koronavirus SARS-CoV-2 povzroča bolezen, ki jo imenujemo bolezen COVID-19.

Bolezen COVID-19 je precej podobna drugim okužbam dihal, kot je npr. gripa. Bolezen se kaže s slabim počutjem, utrujenostjo, bolečinami v mišicah, vročino nad 38°C, kašljem in pri težjih oblikah z občutkom težkega dihanja. Podatki kažejo, da bolezen v kar 80 % poteka blago in jo ljudje prebolijo brez zapletov.

korona1

Splošna navodila: preprečevanje okužbe s koronavirusom

Pri preprečevanju okužbe z novim koronavirusom SARS-CoV-2 je tako kot pri drugih nalezljivih boleznih, ki povzročajo okužbe dihal, priporočljivo upoštevati naslednje vsakodnevne preventivne ukrepe:

• Izogibamo se tesnim stikom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni; razdalja naj bo vsaj 1,5 metra.
  • Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
  • V primeru, da zbolimo, ostanemo doma.
  • Upoštevamo pravila higiene kašlja.
  • Redno si umivamo roke z milom in vodo.
  • V primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke. Vsebnost etanola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60 %. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi. Sredstva za čiščenje oziroma razkuževanje površin niso namenjena čiščenju ali razkuževanju kože.
  • Glede na trenutno epidemiološko situacijo splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna.

V času povečanega pojavljanja okužb dihal se izogibamo zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi. Poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov.

kašelj

umivanje rok

Nacionalni inštitut za javno zdravje

Splošne informacije o koronavirusu: www.nijz.si/sl/koronavirus-2019-ncov