Datum objave: 15.12.2017

Spoštovani,

na prošnjo organizatorja vam posredujemo obvestilo o organizaciji konference EuCN 2018 in poziv za pripravo prispevkov na konferenci

European Conference on Networks and Communications, EuCNC 2018. Moto konference je »5G and beyond«, glavni poudarek pa bo na tehnologijah 5G in IoT, njihovem nadaljnjem razvoju ter njihovi uporabi v različnih domenah od pametnih mest in tovarn prihodnosti do e&m zdravja, pametnih hiš, pametnih energetskih omrežij, komunikacij za izredne razmere in avtonomna vozila.

Konferenco soorganizira Evropska komisija, na njej pa običajno sodelujejo vsi vidnejši evropski projekti s področja komunikacijskih omrežij, udeležujejo pa se je tudi vidni predstavniki vodilne industrije. Na konferenci se pričakujemo več kot 500 udeležencev z vsega sveta, pretežno seveda iz Evrope. Gre za kombinacijo raziskovalno-razvojne (in ne strogo znanstvene) konference, izredno zanimivih vabljenih predavanj in razstavnega prostora z demonstracijami posameznih projektnih/industrijskih rešitev in produktov.

Tako konferenčni kot razstavni del sta zanimiva tudi za različne članice in laboratorije Univerze v Ljubljani, zato obvestilo pošiljamo na vse službe za raziskovalno-razvojno delo članic UL. Vljudno vas prosimo, da ga posredujete raziskovalcem oziroma zaposlenim na vaši članici in drugim, ki bi jih sodelovanje utegnilo zanimati.

V prihodnje vam bomo v zvezi s konferenco poslali še več obvestil. Če menite, da projekt oziroma konferenca za vašo članico ni relevanten, nas prosimo o tem obvestite.

Za dodatne informacije v zvezi s konferenco se prosimo obrnite na organizatorja oziroma kontaktno osebo z UL FE dr. Mojco Volk.

Lep pozdrav,

Univerza v Ljubljani

Jasna Donko Lesjak
Samostojna strokovna delavka za področje intelektualne lastnine / Adviser for IP
Univerzitetna služba za raziskave, razvoj in intelekt. lastnino / Office for Research, Development and Intellectual Property
Univerza v Ljubljani / University of Ljubljana
Kongresni trg 12, SI-1000 Ljubljana, Slovenija / Slovenia
T.: +386 1 2418 693
Jasna.DonkoLesjak@uni-lj.siwww.uni-lj.si

From: Argene Superina [mailto:Argene.Superina@ltfe.org]
Sent: Tuesday, December 12, 2017 11:17 AM
To: Donko Lesjak, Jasna <Jasna.DonkoLesjak@uni-lj.si>; Lastnina, Intelektualna <Intelektualna.Lastnina@uni-lj.si>
Cc: Mojca Volk <Mojca.Volk@ltfe.org>; Miha Mohorčič <miha.mohorcic@ijs.si>
Subject: [EuCNC2018] Call for papers (Deadline: 12 February 2018), workshops, exhibition&demos, tutorials, poster/special sessions

Dear Colleagues,

EuCNC 2018 (European Conference on Networks and Communications) is the 27th edition of a successful series of a conference in the field of telecommunications, sponsored by the European Commission, and will be held in Ljubljana, Slovenia, on June 18 - 21, 2018. The motto of this edition is "5G and beyond", and it will focus on various aspects of 5G communications systems and networks, including cloud and virtualisation solutions, management technologies, vertical application areas, and more. The conference aims to bring together researchers from all over the world to present the latest research results, and it is one of the main venues for demonstrating the results of research projects.

The conference will include:

• Regular sessions with papers (to appear in IEEEXplore).
  • Tutorial targeted at a mixture of industry and academic attendees.
  • One of the largest technology and demonstration exhibitions taking place at a technical and scientific conference, mainly centered around 5G technologies.
  • Workshops, special sessions, panels covering technology and business aspects.
  • Keynote talks from world renowned leaders.
  • Extensive networking opportunities.

We invite submissions in 6 tracks on a wide range of topics including, but not limited to:

• Physical Layer and Fundamentals (new air interfaces; beyond 5G, terahertz communication; new modulation and coding techniques; new antenna arrays and antenna types; etc.).
  • Radio Access and Softwarisation (new spectrum management and sharing methods; reconfigurable and energy efficient RRM; modular and reconfigurable MAC; soft-RAN and fronthauling; cognitive and green radio; radio slicing; etc.).
  • Network softwarisation (cognitive network management; SDN; NFV; network slicing management; fog and edge computing; data aware networks and overlays; security, trust and privacy; etc.).
  • Wireless, Optical and Satellite Networks (5G access and core networks; advances in M2M, WSN, IoT networks; integrated and hybrid satellite/terrestrial networks; next generation passive optical networks; optical/wireless convergence; etc.).
  • Application Areas and Services (factory automation; autonomous driving; digital health and wellbeing; critical communications and public safety; agriculture and environmental monitoring; smart cities; smart grids; localization; emerging business models and monetization strategies; etc.).
  • Operational & Experimental Insights (5G trials and experiments; deployment insights from verticals; plug-and-play deployments and experiments; advanced wireless platforms and testbeds; network applications for test and production deployments; data driven network design and optimization; Next Generation Internet; etc.).

We would like to invite you and your colleagues to submit a paper to the conference by the 12th of February 2018, and we are also looking forward to submissions and proposals for demos, tutorials, workshops, special sessions and posters.

Further useful links for your submissions:

More information is available at the EuCNC2018 website.

Best regards,

Mojca Volk, University of Ljubljana, Faculty of Electrical Engineering, Slovenia

Mihael Mohorcic, Jozef Stefan Institute, Department of Communication Systems, Slovenia

Technical Program CoChairs, EuCNC 2018